Madende İşçi Kıyımı

8 Ocak 2013 admin
Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessesesi’ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu oluşan göçükte 8 işçi hayatını kaybetti. Göçük altında kalan işçilere ulaşma çalışmalarına devam ediliyor.
Türkiye Taş Kömürü (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan yaptığı açıklamada, 630 kodunda açığa çıkan metan gazından etkilenen 8 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.
İşçiler, galeri açma işini alan taşeron firmaya bağlı olarak çalışıyorlardı.
Son yıllarda Zonguldak kömür havzasında çok sayıda denetimsiz özel maden açılırken devlet kuruluşu olan TKİ de birçok işi taşerona vermeye başlamış durumda.  Mevcut iş yasasının ikinci maddesine göre  aslında bu yasal değil. Ama diğer sektörlerde olduğu gibi kimse yasaları dinlemiyor. Birçok kamu kuruluşunda işçiler dava açıp kazanıyorlar. Ama kamu yöneticileri bu mahkeme kararlarını da uygulamıyorlar. Şimdi hükümet, bu yasayı değiştirip  bu mahkeme kararlarından kurtuluyor, yani bütün işçileri taşeron şirketlerin işçisi hâline getiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>