Madenci Cinayeti ve AKP

11 Ocak 2013 admin
Basına ve Kamuoyuna
Pazartesi günü Kozlu’da meydana gelen patlama sonucu 8 madenci kardeşimiz ölmüştür. Ekmek parası kazanmak için yerin metrelerce altında maden arayan emekçi kardeşlerimizin ölümü ilk değildir. AKP’nin iktidarı boyunca 10 binden fazla işçi iş kazalarında yaşamını yitirmiştir. Taşeron firmaların kölelik koşullarında çalıştırdığı maden işçilerinin ölümü Kader değil, kâr hırsının denetlenmemesi sorunudur.  
10 binden fazla insan ölmesine rağmen bu ölümler basında sadece bir iki gün yer tutmuştur.  ‘’Yılın ilk maden kazası’’ gibi manşetlerin atılması durumun vahametini ortaya koymaktadır. Dünyadaki olaylar hakkında komplo teorileri üreten politikacılar bu konuda somut hiçbir şey yapmamışlardır. Bunun neticeleri de ortadadır ve 8 kardeşimiz taşeronların ve asıl işverenlerin kâr hırsı yüzünden hayatını kaybetmiştir. Hükümetin bu konuda yaptığı, ölen insanların ailelerine bir miktar tazminat ödeyerek konuyu örtbas etmektir. Antikapitalist Müslümanlar ve Emek Adalet Platformuolarak bu ölümlerin önüne geçmek için tazminat ödemek dışında doğru düzgün hiçbir şey yapmayanlara itiraz ediyoruz. Taşeron firmalar yerin altında ve yerin üstünde ölümlere sebebiyet vermeye devam etmektedir. Bizler bu konuda metanetimizi koruyor “ölümlere sadece ağlamak değil, ölümlere karşı mücadele etmek gerekir” diyoruz.
Biz Antikapitalist Müslümanlar olarak yine Fatih Camii’nde 1 Mayıs’ta iş kazalarında ölen kardeşlerimiz için gıyabî cenaze namazı kılarak mücadelemizin ilk çıkışını gerçekleştirmiştik. Toplumun zaafa uğratılmışlarıyla bütünleşmek ve onlarla birlikte mücadele etmek için çıktığımız bu yolda şimdi de Emek Adalet Platformu’ndan arkadaşlarımızla birlikte Kozlu’daki cinayetlere karşı koymak için bir aradayız. Biliyoruz ki iktidarlar bölük pörçük halkın seslenişlerini duymazlar. Devleti değiştirmek için iktidara gelen AKP hükümeti de devletleşerek halkın acılarını duymak yerine sermaye sınıfının çıkarlarını gözetmeye devam etmektedir. Taşeronluğu işçilere reva gören AKP, Kozlu’daki cinayetlerin de sorumlusudur. Kendi eliyle yaptıkları hataları, kurumlara havale edenler, sorumluluklarını savarak kurtulabileceklerini sanmaktadırlar. Biz iktidara Allah’ın ayetleri üzerinden itiraz etmeye ve uyarmaya devam ediyoruz.  Şu ayeti hatırlatıyoruz:
“Kim, kendisine Rabbinin ayetleri hatırlatılıp da onlardan yüz çeviren ve elleriyle yaptığını unutandan daha zalimdir?” (Kehf/ 57)
Bizler Antikapitalist Müslümanlar ve Emek Adalet Platformu olarak egemenlerin yer altındaki ve yer üstündeki sömürü düzenlerine sessiz kalmayacağız. Vahyin bize öğütlediği yerden bakmaya ve kim bu zulümleri gerçekleştiriyorsa, onlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.
“Allah’ın nimetine nankörlükle karşı gelip, halklarına helak yolunu açanların haline baksana? Cehenneme gidiyorlar; ne kötü bir yer orası.” (İbrahim, 28-29)
Madenlerde emekçi kardeşlerimizle birlikte ve onlar için;
Allah, Ekmek, Özgürlük.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>