Liberal Müslüman

27 Haziran 2014 admin
Swarovski kristalleriyle süslenen musluklarla donatılmış banyosu, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzaktan kumandayla tavana kadar yükseltilen kanepe… (NYT’den Türkiye’de yükselen dindar zengin sınıf analizi)
Elbette 12 yıllık AKP iktidarı sosyal, siyasal, ekonomik, dış politika, bölgesel gelişmeler vs. gibi çeşitli yönleriyle analiz edilebilir, edilmelidir de. Ama bütün analizlerin ana ekseni, giriş cümlesinde alıntıladığım sonucun da sebebi olan dünyevîleşmedir.
Rakamlarla 12 yıllık iktidarın dünyevîleşme karnesi:
AVM sayısı 62’den 310’a çıktı.
İçki tüketimi 4 kat arttı, başlama yaşı 16’dan 11’e düştü.
Bankalardaki mevduat 129 milyardan 870 milyara yükseldi.
Kredi kartı %261 arttı.
Kredi kartı borcu 4,3 milyardan 92 milyara çıktı.
Bankalara borçlanma 6,6 milyardan 322 milyara çıktı.
Taşeron işçi sayısı 300.000 kişi iken 2.500.000 kişi oldu.
İş kazaları sonucu ölüm, yılda yaklaşık 1.200 kişi.
Artış sadece kapitalist düzenin ekonomik parametreleri olmadı AKP iktidarında. Dindarları, muhafazakârları, İslamcıları ilgilendiren bir diğer artış da STK’lara, vakıflara yapılan bağış miktarı. Tam olarak 100 kat artış göstermiş.
Ebuzer, Muaviye’nin altın tabaklarda yemek yemesini, saraylar yapmasını eleştirirken Muaviye’nin din adamı Ka’b-ül Ahbâr, “zekâtı verilen malın harcanmasında herhangi bir sorun yoktur” fetvasıyla, israfı, şatafatı, sınırsız tüketimi meşrulaştırıyordu. Belki de o zamana kadar utana sıkıla sınırsız ihtiyaçlarını gidermede sınır tanımayan zümre, bu fetvayla doyumsuzluğuna, dünyevîleşmesine dinî bir elbise giydirerek rahatça sokaklarda dolaşmaya başladı.
Esasen en son Soma’da meydana gelen kaza (cinayet) da insanın doyumsuzluğunun sonucu değil mi?
Bu açıdan bakıldığında 12 yıllık AKP iktidarının ekonomik göstergeleri dindarların, İslamcıların dünyevîleşmelerinin sebepleri değil, aslında sonucudur.
Amacı inanç, ahlâk, erdem’den dünyanın maddî zevklerinden olabildiğince fazla yararlanmaya doğru evrilen İslamî camia için süreç; borçlanma, kredi kartı, banka mevduatlarındaki anormal artışı, bakanın kendi ifadesiyle kölelik düzeni olan taşeronlaşmanın neredeyse 10 kat artması, işçi ölümlerinin dikkate değer oranda artması, dünyanın en büyük projeleri denilerek putlaştırılan yatırımların tabiat, canlı katliamına dönüşmesi sonucunu doğursa bile, amaç dünya olunca ve de bunu meşrulaştıracak Ka’b-ül Ahbâr’ın çağdaşları oldukça sorun yok.
Nasılsa derneklere, camilere, vakıflara bağış da yapan liberal Müslüman’ın bu kadarcık dünyevî lezzetleri görmezden gelinebilir.
Kur’an’da müminlere vaat edilen altlarından ırmaklar akan, sınırsız nimetlerin olduğu cennetlerle motive olan dindar için artık daha yakın, daha garanti yeryüzü cennetleri var ulaşılmak istenen hedef olarak:
Swarovski kristalleriyle süslenen musluklarla donatılmış banyosu, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzaktan kumandayla tavana kadar yükseltilen kanepe…

2 Responses to “Liberal Müslüman”

  • Bu yakınlıktaki bir yükseklikten Namaza duran bir kişi Kıbleye yönelmiş olmaz. 35- 40 derece açı farkıyla üstünden geçer. <br /> Bunu görmek için Oturan kişinin yere paralel olarak öne doğru düz baktığını düşününüz. Sonra adamın gözünden aşağıda görülen Kabe&#39;ye bir doğru çizdiğinizi düşününüz. <br /> ikisi arasındaki açı farkı en az 35derece olacaktır.<br /> Namaza en yabancı insan dahi

  • Hocam yazıda danımladığınız zihniyet için &quot;liberal&quot; tanımı hatalı oluyor,doğru tanımın &quot;vahşi kapitalist&quot; olması gerektiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>