Leopoldo López Mendoza

24 Şubat 2014 admin
Kısa süre önce istifa etmiş bulunan CIA’in eski başkanı Amerikalı General David Petraeus ile Chavez’in yaptığı işlere bir son vermek isteyen faşist sürülerin başındaki isim olan Leopoldo López Mendoza arasında kimi ortak noktalar var. Her ikisi de Merkezî İstihbarat Teşkilâtı (CIA) memurlarının yetiştirilmesi için bir çiftlik olarak iş gören Harvard Üniversitesi Kennedy Yönetim Okulu ile bağlantılı.
López’in hayatındaki birçok unsur, son dönemde giriştiği darbe kışkırtıcılığı faaliyetine ek olarak, ABD istihbarat kurumlarıyla bir biçimde ilişkili. Sağ siyasetin her daim tepesinde olmuş bir ailenin evladı olarak López kimliğini ABD ve emperyalist dünyanın seçkinleri sayesinde edinmiş bir isim.
Tipik bir burjuva ailede yetişmiş olan bu genç, Carakas’ın zengin mahallelerindeki malikanelerin yüksek duvarları arkasında her zaman korunaklı bir hayat sürmüş, ailesi tarafından 18 yaşında iken geleceğini satın alacağı yere gönderilmiş.
1989’da genç López, yeni anavatanını keşfedeceği Ohio’daki Kenyon Koleji’ne girmiş. Beş yıl süreyle zenginler için tahsis edilmiş bu prestijli kurumda eğitim görmüş. Bugün bu akademik prestijin bedeli yıllık altmış bin dolar.
CIA kadrolarını fakirler arasından devşirmez. Kenyon Koleji, CIA’in kontrolündeki unsurları içermesiyle bilinir. Öğretmenlerin görevi, “şirket”e faydalı olabilecek öğrencileri belirlemektir.
Soğuk Savaş dönemde şair John Crowe Ransom CIA tarafından “faal ajan” olarak tanımlanmış bir isimdir ve Ransom da Kenyon Koleji’nde öğretmenlik yapmaktadır.
Yayınladığı Kenyon Tam Eleştiri dergisi aydınlar arasında epey etkilidir, dergi, girişi güç olan bu dünyanın başka yerlere nüfuz etmesi amacıyla CIA tarafından desteklenir. Bunun bir kanıtı da Ransom’ın öğrenciler arasında CIA için çalışacak kişilerin tespit edilmesi işine katkı sunmasıdır. Ransom’ın öğrencilerinden olan Robie Macauley, Ransom’ın derginin editörü olarak çalıştığı dönemde, CIA’in isim listesinde yer almaktadır.
Böylesine prestijli bir okul olan Kenyon’da bir de kısa süre önce emekli olan, “şirket”in iki numarası Michael Morrell çalışmaktadır. Diğer hususlar yanında Morrell öğrencilere işkenceden, özellikle yarı boğulmadan (basınçlı su ile işkenceden) bahsetmektedir.
Zengin bir Latin Amerikalı aileden gelen López’in dikkat çekmemiş ve Kenyon’un demirbaş listesine girmemiş olmasına inanmak gerçekten güçtür.
Sonrasında López’in Harvard Üniversitesi’nde karşımıza çıkması tesadüfî değildir. Bu üniversite de parası olanlara, özellikle López’in mastırını 1996’da kamu politikası alanında tamamladığı Kennedy Yönetim Okulu’ndakilere hizmet veren başka bir gece kulübüdür.
Harvard Kennedy Okulu Langley’nin öğrenci avladığı diğer sahadır.
Obama’nın istihbarat konusunda sırdaşı olan CIA başkanı General David Petraeus’un hikâyesinde önemli bir yan daha vardır. Bilindiği üzere, Petraeus karısını Paula Broadwell ile aldattığını itiraf ettikten sonra istifa etmiştir.
Broadwell, West Point Askerî Akademisi’nden mezundur ve uzun süre orduda ve istihbaratta çalışmıştır. Kontrgerilla ve jeopolitik analiz alanında uzmandır. Broadwell, Petraeus’la Harvard Kennedy Yönetim Okulu’nda doktora yaparken tanışmıştır.
Petraeus, kendini rahat hissettiği bahsi geçen kurumun eşiğini epey aşındırmıştır. Burada askerî liderlik alanındaki diğer subaylarla kimi tartışmalara katılmıştır.
Emekli olan General Petraeus hızla başka bir iş bulmuştur. Bugünlerde Kennedy Okulu’nda hocalık yapmaktadır.
Sağcı İspanya Halk Partisi başkanı milletvekili Pablo, Küba’daki karşı devrimci görevi süresince alt kademedeki Angel Carromero’ya eğitim veren bir CIA bağlantısı olarak hizmet vermiş bir isimdir. İlgili görev, Kübalı “muhalif”in ölümü ile sona ermiş, kendisi de bol miktarda parayla ödüllendirilmiştir.
Carromero ile teması sağlayan İsveç’teki gizemli muhabirle evlenen Pablo, sonrasında İsveçli bir sağcı liderle bağlantı kurmuştur. Pablo, CIA’in kendi ajanlarını devşirdiği, sonrasında bu ajanları ilgili ülkenin politik hiyerarşisinde önemli yerlere getirdiği bahsi geçen büyük Amerikan okullarının bir imalatıdır.
Pablo, Madrid’de avukatlık yapmaktadır, mezuniyeti Kennedy Okulu’ndandır.
Venezüella’ya geri dönecek olursak, López Koordinasyon’da ekonomik danışman, baş ekonomist yardımcısı ve analizci konumunu elinde bulundurmaktadır.
Red Bolivariana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>