Julian Conrado

29 Ocak 2014 admin
Venezüella Yüksek Mahkemesi 9 Ocak 2014 tarihinde şarkıcı Julian Conrado’nun serbest bırakılması talimatını verdi. Conrado, Kolombiya Devrimci Silâhlı Güçler (FARC) üyesi bir komutan ve aynı zamanda bir şarkıcı. Yüksek mahkeme söz konusu kararı, Kolombiya devletinin suçluların iadesine ilişkin talebini iptal etmesi üzerinden verdi.
Gerçek ismi Guillermo Enrique Torres Cueter olan Julian Conrado Küba’nın başkenti Havana’ya götürüldü ve burada FARC ile Kolombiya devleti arasında süren barış görüşmelerini yürüten FARC müzakere ekibine katıldı.
Conrado 31 Mayıs 2011’de İnterpol’un kendisini kırmızı bültenle aradığı bir dönemde Venezüella tarafından ülkenin batısındaki Barinas’ta yakalanmıştı. Kolombiya devleti Conrado’yu kendisine isnat ettiği adam kaçırma, cinayet ve örgüte zorla insan toplama suçları üzerinden Venezüella’dan istedi.
Gerilla örgütünün üyesi olan Conrado’nun tutuklanması sonrası Venezüella’da ve dünya genelinde onun serbest bırakılmasına dönük kapsamlı bir dayanışma hareketi başlatıldı. Venezüella Komünist Partisi, Conrado’nun Ağustos 2011’de politik mülteci olarak kabul edilmesi yönünde devletten talepte bulundu. Kolombiya geleneksel ve devrimci müziğine ait şarkılar söyleyen ve besteleyen Conrado, ülkesinden hayatının tehlikede olduğunu düşünerek kaçtığını söyledi.
Venezüella’daki avukatı Luisa Ortega Diaz’ın Kolombiya’nın talebinin işleme girmemesi yönündeki ricası üzerine, Aralık 2011’de suçluların iadesine ilişkin talep askıya alındı. Avukata göre, Kolombiya devletinin Conrado’yu yargılamak istediği suçlarla suçluların iadesi anlaşması uyarınca öne sürdüğü suçlar farklıydı, ayrıca Conrado’nun hayatını tehlikeye sokacağından, onun ülkesine iade edilmesi kabul edilemezdi.
Kolombiya devleti Conrado’nun iade edilmesine dönük talebini 26 Aralık’ta iptal etti.
Venezüella dışişleri bakanlığının bildirisine göre, Conrado’nun Havana’daki barış görüşmelerine izin verilmesine dair karar FARC ile Kolombiya devleti arasında yapılan anlaşmanın bir sonucu. Bildiriye göre, Venezüella devleti, her iki tarafın uzun süredir hasretle beklenen barışa, tam da komutan Hugo Chavez’in arzuladığı biçimde, ulaşma gayretleri”ni desteklemekte.
Serbest bırakılması sonrası kaleme aldığı mektupta Julian Conrado, “bugün hayatımın en güzel bayramı” diyor.
“Venezüellalı erkek ve kız kardeşlerim, benimle dayanışma içine giren onlarca halkı özgürlüğümün o büyük neşesiyle coşan ruhumla, sonsuz minnettarlıkla kucaklıyorum.”
Müzisyen mektubuna şu şekilde devam ediyor: “Dünyanın tüm yoksullarının sesini şakıyan bu kuş, insanlık için yegâne barış olasılığı olan sosyal adalet için verilen mücadelenin şarkılarıyla insanları ajite etmeyi sürdürecek.”
Kolombiya devletinin basına ilettiği bir bilgiye göre, “Kolombiya’da yargılama sürecinde Conrado ve FARC barış delegasyonun tüm üyeleri aleyhine soruşturmalar sürecek.”
Bu esnada Venezüella Komünist Partisi, Yüksek Mahkeme’nin Conrado’nun serbest bırakılmasına ilişkin kararını kutladığını bildirdi.
Parti gazetesi Tribuna Popular, yüksek mahkemenin kararını, “Bu, Conrado’nun özgürlüğü için iki yıldır sürdürülen gösteriler ve ortaya konulan talepler üzerinden dayanışma hareketinin elde ettiği bir zafer” olarak niteliyor.
VKP’nin bildirisi şu tespitle sona eriyor: “dünyanın tüm diğer kısımlarındaki tutsak devrimciler için sokaklarda ve farklı alanlarda gerekli bütün politik ve toplumsal eylemler sürecektir.”
Ewan Robertson

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>