İslamcılar ve Atatürk

27 Aralık 2012 admin


İslamcılar Atatürk’le epey barıştılar.

Bence çok iyi oldu. Taşlar yerine oturmaya başladı.
Kürt kökenli olup “Türk aydını” rolü kesen Ahmet Kekeç, “Kalanlar” adlı kitabında aynı şeyleri yazmıştı. Şimdilerde dostu İbrahim Tenekeci, Arap düşmanı Falih Rıfkı’nın gözüyle Arabistan’daki Osmanlı varlığını meşru gören yazılar yazıyor. (Birinci Cihan Harbi’nde başlayan Osmanlı karşıtı Arap isyanlarının en az bugün Tahrir Meydanı’ndaki isyanlar kadar haklı olduklarını düşünmeyen, bence özgürleşememiş demektir.)
İsmet Özel, ırkçı Orhan Şaik Gökyay’ı refere ederek Bu Vatan Kimin dedi.
Orhan Ş. Gökyay’ın asıl adı Hüseyin Vehbi idi. MEB bakanı, bildiğimiz Rıza Nur’un herkesin Türk adı alması gerektiğine dair açıklamasından sonra “Orhan” adını aldı. Koyu Atatürkçü biriydi. En az İsmet Özel kadar. Fakat zihniyeti silâh gücüyle muktedir olduğu için Orhan Şaik Gökyay, İsmet Özel gibi taksit taksit açıklamıyordu ırkçı fikirlerini.
Taksim İstiklal Caddesi’nde yürürseniz YKY’nin karşısına dikkat edin; Beyoğlu’nun tek İslamcı kitabevi olan İnsan Kitap, vitrin raflarında her zaman Atatürk kitabını en üstte tutuyor.
Öteden beri sağcı olan Abdullah Muradoğlu, İslamcı Yeni Şafak‘ta “Mustafa Kemal Paşa”yı aklayan bir yazı yazarak, Cumhuriyet Türkiye’sinin Batı devrimlerinin “günahını” tembel Müslüman âlimlere bağladı.
Özellikle son paragrafı iyi okumak gerekir:
“Ömer Nasuhi Bilmen’in bir ilmihâli var. Bu ilmihâl maddeler hâlinde yazılmış. Aslında onu İbadet Hukuku olarak hazırlamı. Sonra bu iş olmayınca onu ‘Büyük İslam İlmihâli’ diye neşretmiş. Bu komisyona 10-15 kişi seçiliyor. Hepsine bir bölüm verilmiş. Onların hazırlayıp getireceği taslak mecliste görüşülerek uygulamaya konulacak, zamanla da geliştirilecek. Program bu. Altı ay kadar da bir süre vermişler. Ömer Nasuhi ‘Altı ay sonra, birisi ben olmak üzere, iki üç kişi dışında hiç kimse bir şey hazırlayıp getirmedi’ diyor. O zaman Mustafa Kemal, bunlara kızıp bağırıyor. ‘Olmaz böyle şey’ diyor. ‘Sonra da Batı hukukunu almaya karar verdiler’ diye anlatıyordu Ömer Nasuhi Hoca, onun için daima ‘Kabahat bizdedir’ derdi.” (Abdullah Muradoğlu)
Kırk yıl düşünsem, geleneksel âlimleri suçlayıp Mustafa Kemal Atatürk’e arka çıkacağını öngöremezdim: İslamcı Dünya Bizim sitesi de Abdullah Muradoğlu adlı İslamî Atatürkçü’nün ekmeğine yağ sürdü.
İslam’ın ya da İslamcılığın panzehiri ya da antitezi gibi görülen aydınlanmacı ve jakoben Kemalizm bugün zayıfladı. Yani yegâne gücü olan silâhlı bürokrasisi devre dışı kaldı. Kemalizm zayıflayınca Kemal de sevimlileşti. Barıştılar. Vaziyetin bu hâle gelmesi, özgürlükçü insanlar açısından daha iyi. Hele AK koyun kara koyun ayrılsın bakalım bir.
Mehmet Sait Çakar
Yordam Mail Grubu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>