İmam Hatip Liseleri ve İktidarlar

13 Ekim 2014 admin
1940’lı yıllarda çok partili hayata geçilmesiyle birlikte partilerde oy kaygısı başladı. Zamanın politikacıları İslamî kesime yakın durmak amacıyla İmam Hatip Liseleri konusunda yumuşamaya başladılar. 1948 yılında dönemin iktidar partisi CHP, imam, hatip, vaiz ve yüksek din okulları açılması için Meclis’e kanun teklifi verdi. Teklif sonucu İmam Hatip Okulları açılmadı fakat; 10 ay süreli İmam Hatip kursları açıldı.
Demokrat Parti’nin iktidara gelmesinin ardından mevcut İmam Hatip kurslarının yetersiz olduğuna kanaat getirip İmam Hatip okullarının açılması kararlaştırıldı. Adana, Ankara, Isparta, İstanbul, Kayseri, Konya ve Kahramanmaraş’ta ilk İmam Hatip okulları açıldı. 1958 yılında bu okulların sayısı 26’ya, 1969’da 71’e, 1997’de ise 600’e ulaştı. 1980 askerî darbe sürecinde de değişen hiçbir şey olmadı ve İmam Hatip Okulları büyük bir hızla açılmaya devam edildi.
2004 yılında ise AKP’nin seçim öncesi, “katsayı uygulaması değiştirilecek” vaadinin ardından, İmam Hatip Liseleri’nde okuyan öğrenci sayısı %35 arttı.
İşte bu süreçlerin hepsinde dönemin iktidarları hep İslamî kesimden oy toplamak amacıyla İmam Hatip Liseleri’ne yöneldi. İşte bu sebeptendir ki İmam Hatip Lisesi’ni okuyup bitiren öğrencilerin bile, ilahiyat camiasının kendi yayın, rapor ve tebliğlerine göre, imam olarak çıktıkları zaman yetersiz oldukları kanısına varılmıştır. Aynı zamanda İmam Hatip Liseleri’nde okuyan öğrenciler, AKP hükümetinin katsayı vaadine rağmen 20 lise türü arasında en alt sıralarda yer almıştır. Günümüz AKP hükümeti ise geçmişte olanın aynısını yapmaktadır. İHL’leri kullanarak kendi istekleri doğrultusunda gözünü sağa sola kapatan ve bunlara rağmen üniversiteye giriş sınavlarında son 20’lerde yer alan bir lise yapmıştır.
Bizler, liseliler olarak, çıkarlarına ulaşmak İmam Hatip Liseleri’nin daha fazla kullanılmasını istemiyoruz. İmam Hatip Liseleri’nde öğrencilerin yeterli düzeyde yetiştirilmelerini istiyoruz. İmam Hatipler iktidarların oyuncakları değildir. İktidarlar İslamî kesimden daha fazla oy almak için kullanılamaz. İmam Hatipler’in asıl amacı, yeterli bir seviyede hatip, imam ya da ilahiyatçı yetiştirmektir. İktidarlar İmam Hatipler’i kullanmaktan vazgeçsin. İmam Hatipler özgürleşsin istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>