Futbol Futbolculara!

18 Haziran 2014 admin
Milyonlarca işçinin greve gittiği, öğrencilerin üniversiteleri işgal ettikleri, Fransa cumhurbaşkanının ülkeden kaçtığı ve Fransa’nın devrimin eşiğine geldiği Mayıs 1968 Paris isyanından bahsederken futbolcular da unutulmamalı. Futbolcular o günlerde Fransız Futbol Federasyonu genel merkezini işgal edip aşağıdaki bildiriyi yayınlamışlardı:
“Bugün, tıpkı kendi fabrikalarını işgal eden işçiler ya da fakülte binalarını işgal eden öğrenciler gibi, Paris bölgesindeki muhtelif kulüplere mensup futbolcular olarak bizler de Fransız Futbol Federasyonu genel merkezini işgal etmeye karar verdik. Neden?
AMACIMIZ, 600.000 FRANSIZ FUTBOLCUYA VE ONLARIN DOSTLARINA, ONLARA AİT OLAN ŞEYİ, FUTBOLU GERİ VERMEK. DERDİMİZ, FEDERASYONUN BAŞINDAKİ PİSKOPOSLARIN FUTBOLCULARDAN VE FUTBOL DOSTLARINDAN ÇALIP, SPOR DÜNYASININ VURGUNCULARININ BENCİL ÇIKARLARINA PEŞKEŞ ÇEKTİKLERİ FUTBOLU TEKRAR GERÇEK SAHİPLERİNİN KILMAK.
(…) Artık, icra ettiğiniz sporun niteliğini muhafaza etmek ve aşağıdaki üç talebi yerine getirmek, siz futbolcuların, antrenörlerin, küçük kulüp yöneticilerinin, sayısız futbol taraftarının, öğrencilerin ve işçilerin eylemine bağlı:
1. (…) Futboldan kâr elde edenlerin ve futbolcuları horgörenlerin (600.000 futbolcunun kontrolündeki bir referandum aracılığıyla) DERHAL DEFEDİLMESİ;
2. Futbolun, futboldaki çürümenin aslî sebebi olan PATRONLARIN ELİNDEKİ PARANIN VESAYETİNDEN KURTARILMASI.
3. Federasyon’un başındaki piskoposların asla dillendirmedikleri, devletin tüm diğer sporlarla birlikte futbola da eş ölçüde TEŞVİK SAĞLAMASI.
Artık futbol sizindir; bu amaçla hepinizi TEZ ELDEN, D’lena Bulvarı No: 60, Paris adresindeki Federasyon binasına çağırıyoruz; burası artık SİZİN EVİNİZDİR.
Birleşik gücümüzle bu eylemi gerçekleştiren bizler, bir kez daha futbolu, her zamanki gibi, neşenin sporu kılacak, tüm işçilerin inşa etmeye başladıkları yarının dünyasına ait bir spor hâline getireceğiz. HERKES D’LENA BULVARI NO: 60’A!”
-Futbolcuların Eylem Komitesi
Alıntı: Enragés and Situationists in the Occupations Movement, May 68, René Viénet (Autonomedia/Rebel Press, 1992 –Mayıs 68 İşgal Hareketinde Öfkeliler ve Durumcular).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>