Dilma Rousseff

3 Kasım 2014 admin
Dilma Rousseff bir dört yıl daha Brezilya’yı yönetmek için 1 Ocak 2015’te cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek.
Bu seçim, ülkede gerçekleşen en çekişmeli seçimdi. Rousseff 54,5 milyon (%51.64), Aécio Neves ise 51 milyon (%48.36) oy aldı.
Cumhurbaşkanı, Kuzey ve Kuzeydoğu eyaletlerinde kazandı, kazanmasına en çok katkı sunan şeyse uyguladığı yoksullara yardım politikaları idi. Seçimin sonucunda Rio de Janeiro ve Minas Gerais’te de zafer kazandı.
Sosyal demokrat maskesi ardına saklanan bir neoliberal olan Neves ise Güney ve Güneydoğu eyaletlerinde kazandı. Zafer kazandığı en önemli yer, ülke ekonomisinin motoru olan São Paulo. Neves, bu başarısını ABD’nin, bankaların, yabancı sermayenin, büyük iş dünyasının ve orta sınıfın ekseriyetinin desteğine borçlu.
Seçim kampanyası boyunca politik tartışma düzeyi düşüktü. Adaylar birbirlerine hakaret edip durdular. Rousseff’i desteklemek için kampanyaya dâhil olan Lula da Silva’nın kullandığı popülist ton ve konuşmalarındaki iticilik epey dikkat çekti.
Zafer konuşmasında Rousseff, Brezilyalılardan birlik olmalarını istedi ve onlara köklü reformlar veya “değişimler” vadetti. Rousseff, ilk döneminde de kimi taahhütlerde bulunmuş ama bunları yerine getirmemişti. Üyesi olduğu İşçi Partisi 2010’daki seçimlerde 15 eyaletten aldığı oydan daha az oy aldı. Ülkedeki 27 eyaletin sadece beşinin valisi bu partiden çıktı.
İleride Rousseff, öncekine kıyasla, kendisine daha düşman olan bir kongre ile yüzleşecek ve bu da onu kendisine muhalif olan partilere daha fazla taviz vermeye mecbur edecek.
Gözlemcilerin ekseriyetinin kanaatine göre, yeni hükümet ilk döneme kıyasla daha muhafazakâr politikalar uygulayacak.
Tarım Reformu’nda herhangi bir ilerleme yaşanmayacak, farklı eyaletlerdeki Topraksız İşçiler Hareketi’ne yönelik baskılar artacak.
Muhtemelen dış politika sağa kayacak. Rouseff, ülkenin ABD ve diğer emperyalist güçlerle ilişkilerini geliştirmek için elinden geleni yapacak, Küba, Venezüella ve Bolivya’dan uzaklaşacak. Brezilya’nın uluslararası politikalarında yapılacak revizyon ülkenin BRHÇGA [Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika] ittifakına ve AHBİ [Amerikan Halklarının Bolivarcı İttifakı], GAUB [Güney Amerika Ulusları Birliği] ve LAKDT [Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu] gibi Latin Amerika merkezli birlik süreçlerini teşvik eden örgütlere katılımını etkileyecek.
Rousseff’in dün Brezilya halkına yaptığı birlik çağrısı boş, tumturaklı bir sözden ibaret.
Brezilya ekonomik resesyon dönemine giriyor. GSMH’si düşüyor, toplumsal eşitsizlikler artıyor, enflasyonsa yükseliyor. Hükümette yaşanan skandallar, özellikle devletin elindeki petrol şirketi Petrobras’ta yaşananlar halk arasında öfkenin artmasına neden oluyor. Devlet aygıtındaki yolsuzluk giderek yaygınlaşıyor. Ülke bataklığa saplanıyor.
Eldeki tüm göstergelere göre, geçen Haziran ve Temmuz’da, zirveye ulaşan toplumsal huzursuzluğun dışavurumu olarak gerçekleşen gösteriler, önümüzdeki yıl daha da artacak.
Odiario.info Editörleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>