Darıca Kültür Derneği

19 Kasım 2012 admin
Darıca Kültür Derneği’nin Başkanı Hülya Koşut, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TMŞ ekipleri tarafından, 2 Kasım 2012 sabahı evi basılarak gözaltına alındı ve iki gündür Terörle Mücadele’de tutuluyor.
Cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin 49. günü olan 30 Ekim’de Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) “Hayatı Durdur” çağrısı ile Okmeydanı’nda açlık grevlerine dikkat çekmek için Sütlüce AKP İstanbul il binasına yürümeye çalışan ve polisin izin vermediği gruptan 12 kişi tutuklandı.
Tutuklananlardan Enver Arğ, derneğimizin saymanı; Kubilay Çelik ise üyesidir. İki SYK üyesi ve iki SDP üyesi yoldaşımız da tutuklananlar arasındadır.
Bu açıklamayı yayımlamamızın nedeni ne gözaltılara, tutuklamalara dikkat çekmek ne de derneğimiz üzerindeki kasıtlı baskıyı ve zorbalığı ön plana çıkarmaktır. Derneğimiz hâlihazırda fiilî olarak devlet tarafından kapatılmıştır. Umurumuzda mıdır? Asla!
Açıklamak istediğimiz hususlar gayet sarih ve nettir:
Ölümlerin yaklaştığı, dakikaların hayatî önemde olduğu şu kritik günlerde; böylesi onurlu bir direnişin önüne geçmek her şeyden evvel etik anlayışımıza aykırıdır. Bizim derdimiz irade beyanımızı açıklamak ve bastığımız hattı terk etmeyeceğimizi hatırlatmaktır.
AKP devletinin cezaevlerinde süren süresiz dönüşümsüz açlık grevlerini çözmek gibi bir niyetinin olmadığı aşikârdır. Topyekûn bir savaşa giren Devlet önündeki bütün engelleri dümdüz etme saikiyle düğmeye basmıştır. Bundan dolayı da “Kürt Dostu” olan bütün unsurları ezmek gayretindedir. DKD, kurulduğu günden bu yana kendince politik bir hat belirlemiş ve bu hattın dışına düşmemek pahasına her türlü bedeli ödemeyi göze almıştır. Bizler Devletin zorbalığı karşısında ne açlık grevlerine olan desteğimizi azaltırız ne de Kürt Özgürlük Hareketi’ne bakış açımızı değiştiririz.
Politik hattımızı özetlemek gerekirse: İşçi sınıfı merkezli bir vizyonu benimseyen bizler Ulusal Mücadeleyi asla ayrı bir alan olarak tariflemedik. Ayrıca bulunduğumuz her alanda solun zaaflarını eleştirdik, dükkâncılığa karşı çıktık, kendimizi komünist bir nüve olarak görüp Dünya’nın her yanında yoldaşlarımızın olduğunu benimsedik ve her türden rekabeti öteledik. Bu çıkış noktasından hareketle Birleşik Mücadele kültürünü kabul ettik. Bunun doğal sonucu olarak Birinci Bölge Birleşik Mücadele Platformu ve Halkların Demokratik Kongresi Kadıköy ve Darıca meclislerinde aktif olarak yer aldık.
Çapımızı ve gücümüzü bilen devlet her şeye rağmen taviz vermedi; derneğimizi bastı, üyelerimizi defalarca gözaltına aldı ve son olarak da tutukladı. Şaşırdık mı? Asla! Çünkü bizler bu hattı belirlerken bütün bu olacakları göze alarak yola çıktık. Aksi bir durum olsa idi şaşırmamız gerekirdi.
Sonuç olarak; DKD olarak buradan açıkça beyan ediyoruz: Biz buradayız! Em li vırın! Zorbalık var diye, zulüm var diye geri adım atacak değiliz. Çizgimiz, niyetimiz, adresimiz ve kimliklerimiz bellidir; BEKLİYORUZ! Gelin bizi de alın!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>