Castro, Beysbol ve Düşünce Polisi

13 Nisan 2012 admin

Ne zavallı bir manzaradır bu. Florida Marlins’in müdürü, partilerin serkeş ve zibidi çocuğu Ozzie Guillen, televizyonun parlak ışıkları altında, Fidel Castro’ya dönük övgü dolu sözlerini geri alması için patronlarından gelen baskı sonucu oturup gözyaşları döküyor. Kısa süre önce Guillen’e bu tavrı yüzünden beş maç ceza veren düşünce polisi beysbol piyasası, Guillen yaptığı hatayı sözel olarak kabul edene dek yatışacakmış gibi de görünmüyor.
Şahane bir biçimde kırıp dökerek konuştuğu İngilizcesiyle Guillen af dileyip şu sözleri sarf etti sonra: “Fidel Castro’yu seviyorum… Fidel Castro’ya saygı duyuyorum. Neden biliyor musunuz? Son altmış yıldır Fidel Castro’yu birçok insan öldürmek istedi ama herif hâlâ hayatta.” Aslında Guillen burada gerçekte şunu söylüyormuş: “Dünyada ben de dâhil herkes Fidel Castro’dan nefret ediyor.”
“Hatamı kabul ediyorum…”
Vietnam’da “emperyalist savaş tellâllığı yapan efendiler”ini kınamaya zorlanmış hödük bir Amerikan savaş esirine ait bir haber filmi izliyoruz sanki.
Tam da ünlü Amerikalı komedyen Bill Hicks’in dediği gibi bir şey bu:
“Sana söylediğimizi yapmakta özgürsün Amerika!”
Guillen, Castro yanlısı cümleler kurduğu ânda Miami’de bomba patladı. Mecazî anlamda tabiî… Bu patlama, 1976’da, George W. Bush tarafından tezgâhçıları affedilen, çok fazla sözü edilmeyen (El-Kaide’nin de hayran kalabileceği türden) bir kitle katliamı ile sonuçlanan, Castro karşıtı teröristlerce tertiplenmiş, 73 kadın, erkek ve çocuğun ölümüne yol açmış yolcu uçağındaki patlama gibi değildi elbette. Teröristlerden biri olan Orlando Bosch bugün Miami sokaklarında elini kolunu sallayarak dolaşıyor ve hatta uluslararası TV kanallarına çıkıp yaptığı katliamla övünüyor.
Yo, burada sansürü hak eden CIA destekli bir kitlesel katliam tertiplemiş olan Orlando Bosch değil, Florida Marlins’in müdürü Ozzie Guillen.
İyi ama neden? Florida’da spor yazarlığı yapan, Dan LeBatard isimli bir beyinsiz dün ESPN’de bunun cevabını verdi: “Şunu anlamak zorundasınız: Castro bizim Hitler’imiz”
“Bizim Hitler’imiz.”
Castro.
Küba’yı zengin Amerikalılar için bir kerhane ve işkence konusunda bir harikalar diyarı olarak yöneten Hitler’cik, Fulgencio Batista değil, onu deviren Castro, Hitler…
İşte bu yüzden, “bizim Hitler’imiz”le ilgili yasak bir görüş beyan etmekle Büyük Beyzbol Ligi Düşünce Suçları kapsamına girdiğinden bir beysbol kulübü müdürüne özür dilemesi yönünde emirler yağdırmakla yetinilmiyor, bir de üstüne üstlük işini kaybetmemek adına gerçekteki inancı konusunda yalan söylenmesi isteniyor.
“Sana söylediğimizi yapmakta özgürsün Amerika!”
John Eskow

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>