Brakuji Haramdır

8 Ekim 2014 admin

Azadi Hareketi, Kobani’de yaşanan krizin PKK ve Mustazaflar Cemiyeti arasında başka bir çatışmaya evrilmesi karşısında “Brakujî (kardeşin kardeşi öldürmesi) fitnedir, haramdır… Başta siyasî parti ve hareketler olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşları, dinî cemaat ve kanaat önderleri acilen yükseltilmek istenen ateşi söndürmeye dönük vazifelerini yerine getirmelidirler.” çağrısında bulundu.

Azadi Hareketi tarafından kamuoyuna “Acil” denilerek yapılan çağrının tam metni şöyle:
AZADİ’DEN KÜRDİSTAN KAMUOYUNA
Bismillahirrahmanirrahim
Allah’u Teâlâ Kur’an Vahyinde İsrailoğullarından; “birbirlerinin kanını dökmeyeceğine, birbirlerini yurtlarından sürmeyeceğine dair kesin söz aldığını” (Bakara, 84) beyan ederek, mazlum ve mazlum olduğu için mücadelesinde haklı olan milletlere, kendi aralarındaki münasebetlerinin nasıl olması gerektiğini bildirmiştir.
Kürdistan’ın güneyi ve batısına dönük IŞİD saldırıları konusunda yekvücut olan milletimiz, maalesef, Allah’u Teâlâ’nın bu eşsiz belirlemesini Kürdistan’ın kuzeyinde kendi aralarındaki ilişki biçimi olarak kuramama tehlikesiyle karşı karşıya getirilmiş bulunmaktadır.
Dün itibarıyla yaşanan ve bizleri derin bir endişe ve üzüntüye sevkeden gelişmeler, Kürdistan’ın kuzeyini de ateşe atmak anlamına gelmektedir. Bütün Kürdistanlılara düşen ağır mesuliyet, harlandırılan bu ateşe odun değil, su taşımaktır. Birbirimizin kanını dökmek ve birbirimizi yurdumuzdan sürmek hak, adalet ve hürriyet âşıklarının değil, ancak düşmanlarının işi olabilir.
Kürdistan ateşe atılmış veya atılmak istenmiştir; öyleyse ateşe odun taşıyan her söylem ve eylem Kürdistan tarihine ihaneti; su taşıyan her söylem ve eylem ise emniyeti tarihe not düşmüş olacaktır. Kürdistanlı bütün taraflar, dinî, millî ve vicdanî olarak bundan mesuldürler ve bu mesuliyetten kaçmaları mümkün değildir.
Teorik olarak hiçbir Kürd bir başka Kürd’ün ortadan kaldırılması gereken düşmanı olamaz. Teoriyi pratiğe yansıtma görevi de Kürdistan’daki tüm sosyal ve siyasal aktörlerin omuzlarındadır. Başta siyasî parti ve hareketler olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları, dinî cemaat ve kanaat önderleri acilen yükseltilmek istenen ateşi söndürmeye dönük vazifelerini yerine getirmelidirler.
Allah’u Teâlâ, başkalarından doğan zulmü lanetlediği gibi, bir milletin kendi kendine zulmetmesini de yasaklamış ve lanetlemiştir.
Kürdistanlı siyasî partileri, siyasî hareketleri ve STK’ları ivedilikle bir araya gelerek Kürdistan halkını kaygılandıran bu üzücü duruma müdahale etmeleri ve sorumluların bulunması konusunda işbirliği yapmaları yönünde çağrıda bulunuyor ve halkımızın tüm kesimlerini oynanmak istenen bu çirkin provokasyonu bozmaya davet ediyoruz.
Her ne sebeple olursa olsun Kürdistan’ın evlatlarının birbirini katletmesi Brakujî’dir.
Brakujî fitnedir!
Brakujî suçtur!
Brakujî haramdır!
Yaşasın Kürdistan halkının kardeşliği!
Saygılarımızla

Hak Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslamî Hareketi/AZADİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>