Ne Zalim Kaddafi Ne İşgalci ABD!

23 Mart 2011 admin
Değerli arkadaşlar,

Yine acılar biraraya getirdi bizi. İslam dünyası yine açmazların, saldırı ve katliamların içinde boğuşup duruyor.

Tunus’tan başlayıp Mısır’da, Tahrir Meydanı’nda insanlık tarihinin en görkemli devrimlerinden birini gerçekleştiren isyan dalgası Libya’da farklı bir noktaya geldi.

42 yıldır ülkeyi yöneten, her türlü akıl ve vicdandan yoksun zalim Kaddafi rejimine karşı mücadele eden Libya halkı şimdi çok daha zor, karmaşık bir durumda.

Kuzey Afrika’daki bu devrimci dalgayı kendi küresel çıkarlarına tahvil etmeye çalışan batılı güçler dün Libya’ya karşı askerî harekât başlattılar.

Libyalı sivilleri korumayı amaçladıklarını iddia eden batılı işgalci güçlerin bu yeni operasyonunu şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Onların sivil halkları koruma iddiaları kocaman bir yalandan başka bir şey değildir. Bunun böyle olmadığını tarihsel tecrübelerden ve Afganistan’da her gün katlettikleri onlarca masum insandan dolayı çok iyi biliyoruz.

Arkadaşlar,

Birleşmiş Milletler denen terör çetesi Ortadoğu’nun her bir yanında batılı patronlar için operasyonlara öncülük ediyor. Ahlâksızlık ve alçaklıkta sınır tanımayan Fransa cumhurbaşkanı, uluslararası işgalcilerin finosu olmayı çoktandır kafasına koyarak, Libya saldırısında önden, aktif bir rol üstleniyor. Her zamanki küresel işgalci İngiltere saldırıda başı çekenler arasına yazılıyor.

İçeride Kaddafi gibi delilerin, zalimlerin olması Libya halkı adına, ümmet adına büyük bir talihsizliktir. Yalnız şunu belirtmekte yarar var ki, Kaddafi’nin Libya’nın başında olması bizim batılı devletlerin Libya müdahalesine karşı çıkmamızı engellemiyor. Nasıl hem zalim Saddam’a, hem de Irak işgaline karşı çıktıysak şimdi de hem Kaddafi’ye hem de Libya’nın işgaline karşı çıkıyoruz. Biliyoruz ki işgalcilerin hedefi halkların özgürleştirilmesi değildir. Onların hedefi çıkarlarını kalıcı hâle getirerek isteklerine uygun siyasî ve sosyal yapıları oluşturmaktır. Bu saldırının en büyük amaçlarından biri de Ortadoğu’daki, Kuzey Afrika’daki devrimleri mecrasından saptırmaktır.

Değerli dostlar,

Bugün Ortadoğu yeni bir dönemin sancılarını çekiyor, yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Dört bir yanda Ortadoğu halkları ayaklanıyor, isyan ve intifada ateşi her yanı sarıyor. İşte Yemen halkı, Bahreyn halkı zalim yöneticilerine karşı uzun süredir meydanlarda direniyor. Zalim Yemen yönetimi daha Cuma günü elliden fazla Müslüman’ı Cuma eyleminde katletti. İşbirlikçi ve zalim Suud yönetimi Bahreyn yönetiminin çağrısıyla muhalif Bahreyn halkını katletmek için Bahreyn’e girdi. Halkı korkutmak ve sindirmek için katliam yapıyor.

Arkadaşlar,

İnşallah, bütün bu tablo hayırlı doğumların habercisidir. Her ne kadar içimizi kanatan, acıtan sarsıcı gelişmeler yaşansa da gelecek aydınlıktır. Buna inancımız tamdır, çünkü ayağa kalkan halklar asla zulme teslim olmayacaktır.

Değerli dostlar,

Türkiye hükümeti Libya meselesinde kötü bir sınav vermiştir. Ülke yönetmeyi kapitalist bir mantıkla, şirket yönetmekle eş tuttuğunu birçok vesileyle gösteren hükümet, Libya meselesinde de bu tutumunu sürdürmüş; Libya’daki yatırımların, 15 milyar dolarlık cironun hesabını yapmış, zalim ve eli kanlı Kaddafi yönetimine karşı özgürlüğünü isteyen Libya halkından yana tavır koyamamıştır.

Irak işgalinde olduğu gibi Birleşmiş Milletler’in kararlarını meşru kabul ederek harekâtı savunan hükümet, kan ve katliamlarla dolu Afganistan savaşından sonra bir kez daha açıkça emperyalist batılı blokta yer almıştır. “Davos çıkışı” iddialarıyla Ortadoğu’nun öncülüğüne soyunanların Libya saldırısında inisiyatif dışı kalmaları, etkilerinin sadece bir efsane olduğunu açıkça, herkese gösteriyor.

Arkadaşlar,

Adil bir dünya için nükleer enerjiden küresel kapitalist politikalara, işgallere kadar geniş bir yelpazede zulmü, çürüme ve yozlaşmayı doğuran her türlü ifsada karşı mücadele edeceğiz, direneceğiz. Şehirden şehre, ülkeden ülkeye yayılan direniş hattımız dünyayı ve insanlığı kurtaran bir umut meşalesi olacaktır.

İşbirlikçi ve işgalci zalimlere karşı yaşasın Küresel İntifada!

Yaşasın Libya, Yemen ve Bahreyn halklarının onurlu direnişi!

Kahrolsun işbirlikçi ve işgalci zalimler!

TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)
<><><>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>