F-Tipi’nden Mektup

26 Temmuz 2013 admin
Gezi Direnişi sonrasında 18 Haziran günü gözaltına alınarak tutuklanan HDK MYK üyesi Alp Altınörs’ten Anti-kapitalist Müslümanlar’a mektup var:
Değerli arkadaşlar,
Sizlerle 15 gün boyunca Özgür Taksim’i birlikte omuzladık. Egemenlerin devlet eliyle dayattığı Diyânet İslâmı’na karşı alternatif birer soluk olan Direniş Mîrac’ını, Direniş Cumâları’nı paylaştık.
Bugün zalimlerin tutuklama politikalarının sonucu olarak Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nde bulunuyorum. Sizleri Taksim Gezi tutsaklarının direngen coşkusuyla selamlıyorum.
Taksim’de ve başka bölgelerde kurulan Yeryüzü Sofraları’nı buradan izliyoruz. Tabii ki, orada olmak isterdik. İftar sofralarından doğan bu kardeşleşmenin gücü, iftarın, egemenlerin resmî denetim ve tasallutunun en uzağındaki İslâmî pratiklerden birisi olmasından kaynaklansa gerek… Tıpkı Miraç’da ve Gezi Cumâları’nda olduğu gibi, Yeryüzü Sofraları’nda da Diyânet İslâmı’nın nasıl halktan ve sosyal gerçeklikten kopuk olduğu teyit edilmiş oldu. AKP ise 80 yıllık Diyânet İslâmı’nın yeni bir versiyonunu üretiyor. Sizin çalışma ve çabalarınızla, “Allah’tan”, AKP bu ülkede İslâm adına konuşma tekelini kaybediyor. İslam’ın kuruluş günlerinin eşitlikçi fikirleri, kapitalist zorbalığın hükûmetini vuran birer oka dönüşüyor. Ramazan, hükümetin çok istediği laik-dindar kutuplaşmasının değil, ezilenlerin, sömürülenlerin Yeryüzü Sofraları’nda kardeşleşmesinin ayına dönüşüyor.
Biz de bu duygu ve düşüncelerle, Müslüman halkların Ramazan heyecanını paylaşıyor, yaklaşan Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutluyoruz.
Taksim-Gezi direnişi tutsağı Alp Altınörs
1 No’lu F Tipi Hapishanesi A-3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>