Fitre Bayramı

28 Temmuz 2014 admin
Ramazan’ın hitamına erdik. Bugün Bayram. Ramazan Bayramı fıtır/fıtratkelimesini kaim kılmak için farz kılınmış toplumsal bir eylemdir. Bu ibadetle Rahman olan Allah’a bizi yarattığı ve özümüze yakın bir “taam saati” ile kendine yaklaştırdığı için hamd etmiş oluruz. Fatır, “açma” yarma, “tohumundan/çekirdeğinden çıkarma” anlamındadır. Kıllet-ı taam ehli haline gelen bir topluluk, bu eylem/ibadetle fıtratına doğru yürür. Bir zaman önce “İnsan yalnızca ekmekle yaşamaz” demiştik. İşte Ramazan geldi ve geçti inşaallah insanlık fıtratına doğru hamle yaptı, harekete geçti, kâinatın üzerinde yürüdüğü varoluş haline yaklaştı. Bilindiği üzere her doğan fıtratı üzere doğar, toplum/coğrafya/nefs-benlik/tarih onu fıtratından uzaklaştırır. Modern zamanlarda kapitalizm hem tarihsel, hem toplumsal ve hem de nefsî olanı kışkırtarak insanın fıtratına uygun mekânları (coğrafyaları) bozmaktadır. İslâm fıtratın dinidir. Fıtrat yaradılışımızın özüdür. Bayram vesilesi ile özümüzü gördük. Açlık ve susuzlukla kapitalist saldırının iğvalarına direnilebileceğini hissettik. Bundan sonra fıtrata göre yaşamanın zeminini gördük.
Bugün bayramdır. Bu bayram yiyip içerek kutlanmamaktadır. Tam tersine, yine vererek tebrik edilmektedir. Bu bayramın adı “fıtra/fitre”dir.
Müslümanlar kapitalizmi yenebilecek kavramsal pratikleri haizdirler.
Fıtra, 200 dirhem gümüş sahibi olan her Müslümana vaciptir. Bu da 595-634 gr arası gümüştür.
Gümüş 1,35 TL’dir. 600*1,35= 810 TL serveti olanın fakire fıtra/fitre vermesi gerekir.
Bayramlar yiyim için değil, kurbayı hatırlamak ve Allah’ı zikr içindir.
Fıtra bayramınızı tebrik ediyorum. Kahrolsun tekasür, kahrolsun kapitalizm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>