Patrick Argüello

6 Temmuz 2014 admin
Derler ki, devrim sınır nedir tanımaz. Patrick Argüello, Nikaragua’da yürütülen silâhlı mücadelede değil, Filistinli gerillalarla birlikte üstlendiği devrimci enternasyonalist bir görevi ifa ederken düştü toprağa. Onun hayatının sunduğu örneklik, bize devrimci enternasyonalizmin ne olduğunu öğretmeye devam ediyor.
Patrick José Argüello Ryan, 1943’te, ABD’nin San Fransisko şehrinde dünyaya geldi. Babası Rodolfo Argüello Nikaragualı, annesi Catherine Ryan ise ABD’li. Üç yaşında ailesiyle birlikte Nikaragua’ya taşındı. La Paz Centro’da ve Momotombo kasabasında büyüdü. Tarlalarda çalışmak, dağlarda zaman geçirmek, geyik avlamak ve yürüyüş yapmak onu büyüleyen uğraşlardı.
1956’da, Patrick 13 yaşındayken, diktatör Anastasio Somoza Garcia, vatansever şair Rigoberto Lopez Perez’i idam eder. Somoza’nın idam sonrası uygulamaya soktuğu baskı politikası Patrick ve ailesini ABD’ye taşınmaya mecbur bırakır. Patrick, gençliğinin geri kalan dönemini Los Angeles, Kaliforniya’da geçirir. Burada Küba Devrimi ve ABD’deki siyahların hak mücadeleleri gibi büyük sosyal mücadeleleri öğrenir. Siyaset Bilimi alanında eğitim alır. O yıllarda politik faaliyetleri de başlar. Ocak 1967’de Sandino Bulvarı’ndaki katliam sonrası Patrick, Los Angeles’ta, sürgündeki Nikaragualıların katıldığı bir gösteri tertipler.
1967’de Patrick’e Şili’de yüksek lisans yapması için fulbright bursu verilir. O dönemde Şili, Latin Amerika’daki politik değişimin öncüsüdür ve birçok solcu akıma ev sahipliği yapmaktadır. Derslerini takip ederken, bir yandan da diğer ülkelerin toplumsal gerçekliğini inceleme imkânı bulur ve Brezilya, Arjantin ve Peru gibi ülkelere seyahatler yapar.
Aynı yıl, Patrick iki trajedi yaşar: ilki, Ağustos ayında Ulusal Sandinist Kurtuluş Ordusu’nda (FSLN) gerilla olan bir arkadaşının Pancasan’da vurulmasıdır. İkincisi ise, Ekim ayında milyonların kahramanı olan Ernesto ‘Che’ Guevara’nın Bolivya’da öldürülmesidir. Sonrasında Patrick, dostlarının kendilerini boş yere feda etmediklerini göstermek için politik mücadeleye katılmanın bir yolunu bulmaya karar verir.
Patrick, Haziran 1968’de Nikaragua’ya döner ve öğrenci hareketi içinde bir dizi görev üstlenir. Aralarında Julio Buitrago’nun olduğu birçok FSLN üyesi ile çalışır. Ayrıca üniversitelerde gerilla savaşına dair dersler verir. Ağustos 1969’da Somoza rejimi Patrick’i isyancı unsur olarak tanımlar ve onu ülkeyi 48 saat içinde terk etmeye zorlar.
Patrick, sürgüne, New York’a gider. Sonrasında İsviçre’ye geçip burada dayanışma amacıyla Filistin Halk Kurtuluş Cephesi hücresi ile temaslar kurar. Ocak 1970’te FSLN lideri Oscar Turcios, diğer devrimci örgütlerle temas kurmaya, Cephe üyelerini eğitmeye ve bir yandan da örgütünü güçlendirmeye karar verir. Avrupa’da FSLN, bir dizi Filistinli örgütle temas hâlindedir. Harekete mensup gerillalara, “kendilerini feda edenler” manasında, “fedailer” denilmektedir.
Nisan-Haziran 1970 arası dönemde Patrick, Pedro Arauz Palacios ve Juan Jose Quezada Ürdün’deki Filistin kamplarında gerilla eğitimi alır. Ardından Patrick, Cephe’nin yürüttüğü bir uçak kaçırma eylemine dâhil olur. Burada amaç, Filistin’in kurtuluş davasını tüm dünyaya duyurmaktır. Patrick ve Filistinli gerilla Leyla Halid, İsrail El Al Havayolları’na ait uçağı kaçırma eylemine dâhil olur. Bu eylem, 6 Eylül 1970’te yapılır. Patrick ve Leyla, Amsterdam’dan New York’a uçan uçağı kaçırırken, uçaktaki İsrailli muhafızlarca yakalanır. Uçak Londra’ya indirilir. Leyla Halid, rehine takası sonucu, 28 gün sonra, serbest bırakılır.
Patrick Argüello Ryan ise uçakta bulunan İsrail askerî istihbarat şefinin 12 koruması tarafından başından vurularak öldürülür.
Patrick’in naaşı Nikaragua’ya getirilerek annesine teslim edilir. Mezarı onun çok sevdiği dağların çevrelediği Momotombo mezarlığı’ndadır. Mezar taşında şu iki kelime kazılıdır: “Dünya Vatandaşı”. Dürüst ve yurtsever Nikaragualılar, kendilerini Filistin’in kurtuluşuna adamış Filistinliler ve tüm enternasyonalistler için Patrick José Argüello Ryan gerçek bir dünya vatandaşıdır.
Sonuç
1983’te, Haysiyet ve Devrim döneminde, Nikaragua hükümeti onun ismini İtalyanların katkısı ile, Momotombo volkanının eteklerinde kurulan jeotermal elektrik üretimi tesisine vermiştir.
Halk tarafından “katil” olarak anılan Rigoberto Lopez’in yeni takipçileri Patrick’e “terörist” demektedir. 26 Ekim 1991’de tüm sahte ilerici medyanın ülkede tümden sustuğu günlerde, yeni Somozacılar, Nikaragua Elektrik Şirketi yönetim kurulundaki kendilerini üç kuruş rüşvete satan bürokratlar eliyle, tesislerin ismini değiştirirler ve bir anti-emperyalist kahramanı unutturmaya çalışırlar.
Marshall Yurow

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>