Komününüz Kurulmuştur

7 Ekim 2008 admin
29 Mart 1871
Yurttaşlar,
Komününüz kurulmuştur.
26 Mart tarihli oylama muzaffer devrimi tasdiklemiştir.
Tüm korkaklığı ile saldıran iktidar boğazınıza sarılmış durumdaydı. O meşru savunmanızda size bir kral musallat ederek sizin onurunuzu kıran hükümeti geri püskürttünüz.
Bugün sizin peşinden gitmeye bile tenezzül etmediğiniz o suçlular, tam da şehrin kapılarında monarşik faaliyet merkezini örgütleyerek sizin âlicenaplığınızı suistimâl ediyorlar. İç savaştan medet umuyorlar, tüm çürüme imkânlarını harekete geçiriyorlar, tüm olası suç ortaklarına onay veriyorlar ve hattâ yabancılardan yardım dilenecek bir noktaya bile gelebiliyorlar.
Bu berbat manevraları Fransa’nın ve dünyanın hükmüne bırakıyoruz.
Yurttaşlar,
Sizin hâlihazırda bu saldırıları göğüsleyecek kurumlarınız var.
Sizler kendi kaderlerinizin efendilerisiniz. Takviye konusunda sizin için gerekli olan birer güç anlamında belirlediğiniz temsilcileriniz yıkılan iktidarların yol açtığı felâketleri telâfi edecektir. Uyuşmuş sanayi, askıya alınmış emek ve felç olmuş ticarî işlemler size güçlü bir hamle yapma imkânı verecektir.
Bugün alınan kararlar kiralarla ilgilidir;
Yarınki, ödemeler tarihi ile ilgili olacaktır;
Tüm kamu hizmetleri yeniden tesis edilecek ve basitleştirilecektir;
Bugünden itibaren şehirdeki yegâne askerî güç olacak olan Millî Muhafız Ordusu herhangi bir kesintiye mahal verilmeden tekrar örgütlenecektir;
Bunlar bizim ilk kanunlarımız olacaktır.
Cumhuriyetin zaferini güven altına almak amacıyla halkın seçilmiş temsilcileri, sadece halkın tam bir güvenle kendilerini destekleyip desteklemediğini sormaktadır.
Bu cevaba göre halk için görevlerini ifa edeceklerdir.
Paris, Hotel-de-Ville.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>