Ümran Makdemi

10 Nisan 2012 admin
Tunus’un Filistin şehidi Ümran Makdemi evine döndü
Filistin ve Arap davası için dövüşürken 1988’de işgal karşıtı savaşta şehit düşmüş olan Tunuslu Ümran Makdemi’nin mezarı ülkesine götürüldü. N’aşını Tunus Genel İşçi Sendikası ve Tunus Ulusal Demokratik Hareket karşıladı. Makdemi Yoldaş, 8 Nisan 2012 Pazar günü ülkesine gönderildi.
Şehidin cesedi, Lübnan direnişi ve işgalci devlet arasındaki tutsak takasının bir parçası olarak Lübnan’a nakledilmişti. O günden beri Filistinli, Lübnanlı ve Tunuslu eylemciler şehidin ailesinin isteğini yerine getirmek ve onu Filistin davası için yapılan fedakârlığın, mücadelenin ve hürriyetin bir sembolü olarak anavatanında defnetmek için uğraşıyorlardı.
1961’de doğan Ümran Makdemi, 26 Nisan 1988’de işgal altındaki Filistin topraklarının kuzeyinde bulunan Celile’de düzenen bir gerilla operasyonunda şehit düştü. Tunus Üniversitesi’nde okurken Ulusal Demokratik Hareket’e katıldı. 1984’te eğitimine devam etmek amacıyla Suriye’ye gitti. Burada Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne katıldı. Şehid lider Ebu Cihad’ın (Halil Vezir: El-Fetih’in kurucu lideri) Tunus’ta 16 Nisan 1988’de işgalci Siyonist güçlerce katledilmesi ardından, Filistin’in kuzeyindeki işgalci askerî güçlere karşı eylem gerçekleştirecek olan bir savaşçı grubunun başına geçti. Yedi kişilik bu grup bölgedeki bir kışlayı basıp yedi askeri öldürdü, ikisini ise sağ ele geçirdi. Çatışma 12 saat sürdü; aralarında Makdemi Yoldaş’ın da bulunduğu üç savaşçı işgal güçlerinin hava saldırısı sonrası katledildi, dört savaşçı ise Lübnan’daki yerlerine döndü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>