Tunus’ta İslamcıların Sendikacılara Saldırısı

5 Aralık 2012 admin
Tunus’ta iktidardaki İslamcı parti Nahda’nın destekçileri, devrimden iki yıl sonra oluşan kargaşa ortamında, ülkenin ana işçi sendikasının düzenlediği gösteriye saldırdı.
Nahda yanlıları, sendikanın kurucusu Ferhat Haşid’in suikasta kurban gidişinin altmışıncı yıldönümü anmasında, Tunus’taki merkez binası dışında toplanan Genel Tunus İşçileri Sendikası üyelerine saldırdılar.
Polis iki tarafı ayırmak için müdahale etti ama sendikaya göre saldırı sonucu on gösterici yaralandı.
İçişleri bakanı Devrimi Müdafaa Birliği üyeleri ile sendikacılar arasında bazı çatışmaların yaşandığını doğruladı.
Ekim ayında bir muhalefet partisi söz konusu birliği suçladı ve Ocak 2011’de diktatör Zeynel Abidin Bin Ali’nin devrilmesi ile sonuçlanan devrimin amaçlarını müdafaa etmeyi görev bilen bu birliğin kısa süre önce bir parti görevlisini öldüresiye dövdüğünü iddia etti.
GTİS genel sekreteri Husin Abbasi Salı günkü saldırı üzerinden “demokrasi düşmanları”nı suçladı ve sendikaya yönelik saldırıları kınadı.
Şems FM isimli özel bir radyo kanalına konuşan Abbasi, “Bunlar kendi halkı ve ülkesi için hayatını feda etmiş Haşid’in suikasta kurban gidişini andığımız bir günde sendikayı öldürmek istiyorlar.” dedi.
Konuşmasının devamında Abbasi, böylesi bir saldırıya “ne (Tunus’un ilk cumhurbaşkanı Habib) Burgiba ne de Bin Ali döneminde tanık olduklarını” söyledi.
Müdafaa Birliği ise sendikayı gösteriye barışçıl bir biçimde dâhil olmaya çalışan üyelerine sopalarla saldırıp çatışmaya yol açmakla suçladı.
Birlik Facebook sayfasında şu açıklamayı yaptı: “Sol ne vakit bir gösteri tertiplese, kimse kendilerine dokunmamasına karşın, bize, hükümete ve Nahda’ya hakaret ediyor. Gerçek şu ki bunlar (solcu gruplar) profesyonel suçlu.”
Tunus İnsan Hakları Derneği ve Ulusal Gazeteciler Birliği, yaşanan olayı irdelemek için acilen toplantılar tertipledi.
Geçen yıl Kasım ayındaki seçimleri kazanan ve hâlihazırda ülkede iktidarda bulunan koalisyonun başını çeken Nahda ise göstericilere yönelik Salı günü gerçekleştirilen saldırıyı eleştirdi ve bu türden gösterilerin sınırlanması yönünde çağrıda bulundu.
İslamcıları da içeren kimi çatışmalar, grevler ve saldırılar tüm ülke genelinde yoğunlaştı ve Bin Ali’nin devrilmesini müteakip son iki yıl içinde ülkeyi politik bir açmaza sürükledi.
Tunus’un bir krizden çıkıp yeni bir krize giriyor oluşu, hükümet ve muhalefetin uzlaşmamasının koşulladığı mevcut durumun epey kırılgan olduğunu gösteriyor.
GTİS, başkentin güneybatısında yer alan ve epey fukara bir kasaba olan Sileyna’da greve gitti ve hükümet karşıtı gösteriler tertipledi. Bu süreçte Sileyna beş gün süren şiddetli çatışmalara sahne oldu.
Sendika, Nahda destekçilerini çatışma çıkartmakla suçluyor. Bu çatışmalarda gençler barikatlar kuruyorlar, polise taş ve Molotof kokteylleri atıyorlar. Polisse kitleyi dağıtmak için bu türden saldırılara göz yaşartıcı bombalarla cevap veriyor. İktidardaki İslamcı parti süreç içinde giderek tecrit oluyor.
Ahbar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>