Şükrü Belayid

16 Şubat 2013 admin

Kısa süre önce şehid edilen Tunuslu muhalefet lideri Şükrü Belayid ile yapılan mülâkatlardan alıntılar. Şükrü Belayid Suriye’deki savaşta ve çatışma tohumları ekilmesinde iktidardaki Nahda partisinin rolünü ifşa ediyor.

“Bu Amerikalı ve Siyonist suçlular camilerimize girip gençlerimizi militarize ediyorlar ve çocuklarımızı kendilerine ait olmayan bir proje adına ölmeleri için Suriye’ye gönderiyorlar.”
Yiğit bir şahsiyet olan Belayid bir mülâkatında Nahda yetkilisini İsrail ile işbirliği yapmakla suçluyor:
“Siz işbirlikçisiniz, Siyonistlerle ve Amerikalılarla işbirliği içindesiniz!”
Ama bu sömürgeleştirilmiş Arap İslamcı saraylarının hâkimiyeti altındaki Arap Baharı’nın koşulladığı demokratik rejimlerde Belayid gibi kahramanların anti-emperyalizmine yer yok.
Bu noktada Aralık 2008’de ve müteakip konuşmalarında Seyyid Hasan Nasrallah’ın söz konusu olguyla ilgili yaptığı ikazı yeniden hatırlamak öğretici olacaktır:
“Bizim namazımız ya da orucumuz ne Amerika’nın ne de İsrail’in umurunda. İstersen oruç tut, namaz kıl ya da hacca git ama her şeyi, egemenliğini, temel politik çıkarlarını Amerika ve İsrail’e bırak (…) Esasta Amerikalılar yöneticinin İslamcı, komünist, Marksist, Leninist, Maoist ya da milliyetçi olmasına aldırmazlar. Bu onlar için önemli değildir. Herhangi bir ideolojiye sahip olabilirsiniz, dilediğiniz şeyi düşünebilirsiniz. Asıl mesele sahip olduğunuz politik programdır. İsrail’e karşı pozisyonunuzdur. ABD’ye karşı tavrınızdır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>