Mısır’da Sosyalistler Hedefte

27 Aralık 2011 admin

Mısır’da Aralık ayı içerisinde Silâhlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin (SKYK) iktidarı bir an önce sivillere devretmesi talebiyle düzenlenen protestolara yönelik asker ve polis saldırılarında onlarca kişi can verirken, bir yandan da ülkede saflar iyiden iyiye netleşmeye başladı. Ülkede, özellikle İslamcı çevrelerin askerî yönetim yanında saf tutması ya da “tarafsız” kalması dikkat çekiyor. Mısırlı sosyalistler ise hem SKYK hem de İslamcılar tarafından son zamanlarda sıklıkla hedef gösteriliyorlar. Son olarak Mısır İçişleri Bakanlığı web sayfasında ve bazı TV kanallarında, Devrimci Sosyalistlerin önde gelen isimlerinden Kemal Halil, Hüssam Hamalavi ve Semih Naguib’in konuşmacı olarak katıldığı bir toplantının görüntüleri yayımlanıp grup, “rejimi devirmeyi planlamak” ile itham edilirken, ordunun yanında saf tutan aşırı İslamcı Selefîlerin Nur Partisi’nin sözcüsü Muhammed Nur da, sosyalistlerin biricik amacının “anarşi” olduğunu söyledi ve grubu “ABD’den maddî destek almakla” suçladı. Bu suçlamaya El-Yum El-Sabeagazetesi grubu “askerî darbeyi kışkırtmak” yaygarası ile katıldı. Devrimci Sosyalistler’in bu açıklamalara yanıtı ise “Baskıcı devleti yıkmak ve yerine âdil bir ülke kurmak istediğimize dair söylenenlerden hiçbir şekilde şikâyetçi değiliz. Uğruna mücadele ettiğimiz amaç budur” şeklinde oldu. Açıklamada özetle şunlar söylendi:
“Evet, zorbalık devletini ve son 30 yıldan beri bize hükmeden, bugün de hükmetmeye devam eden yoksulluğu, cezaevlerinde binlerce savaşçıyı katleden, zenginlerin servetini arttırmak için yoksullardan çalan devleti alaşağı etmeyi hedefliyoruz. Medya yoluyla halkı kandıran bu devlettir. Evet, devleti yıkmak istiyoruz. Sağlığı ve tedavi ürünlerini alınır satılır hâle getiren sağlık politikalarını, okul inşa etmek için para olmadığından aşlarına çöken sınıflarda çocuklarımıza yalan ve çarpıtmaları öğreten eğitim politikalarını alaşağı etmek istiyoruz. İçişleri Bakanlığı’nı, onun, doğal felâketlerde can verenlerden daha çok oğul ve kızımızı öldüren bakanını ve cani yetkililerini mahvetmek istiyoruz. Halkımızın yarıdan fazlasını açlık sınırının altına iten sistematik yoksullaştırma politikalarını alaşağı etmek istiyoruz. Bu baskıcı devlet, Mübarek’in askerî konseyinin liderliğindeki ordu tarafından korunuyor. İşte, bir yıldan az zamanda Mübarek’in 30 yıllık iktidarında olduğundan daha fazla Mısırlının yaşamını çalan askerî cunta iktidarını sona erdirmek istememizin sebebi bu. Evet, ordunun rüşvetçi liderlerini mahkemeye çıkarmak istiyoruz. 20 yıllık Mübarek iktidarı boyunca ekonominin yüzde 30’u tümüyle, denetimsiz biçimde, onların kontrolündeydi. Üzerimize ateş açan ve binlerce özgür gencimizi âdil olmayan yargılamaların ardından hapseden bu ordunun liderleridir. Tarih boyunca tüm devrimlerde olduğu gibi, er ya da geç, bu ordunun da devrimci saflara katılacak yurtsever liderler çıkaracağına inanıyoruz. Evet, insanlar hâlâ bu rejimin, onun yoz ve zorba devletinin devrilmesini istiyor.”
Bu arada Semih Naguib de, SKYK ve medyanın “devrimcileri itibarsızlaştırmak” istediğini belirterek, “Bu devrimin sürmesini, özgürlük ve sosyal adalet şeklindeki eş hedeflerinin gerçekleşmesini istemiyorlar. Devrimcileri karalamalarının nedeni de bu” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>