Mahmud Sarsak

13 Haziran 2012 admin
Avukatının Salı günü ifade ettiği kadarıyla Mahmud Sarsak 86 gündür açlık grevinde ama hayatını Perşembe günü görülecek mahkemeye kadar uzatmak amacıyla süt içiyor.
Muhammed Cabbareyn’in söylediğine göre, İsrail hapishane görevlileri, Sarsak’ın ölümün eşiğine gelmesi sebebiyle, Pazar günü acilen kendisini arayıp onu görmesini söylemiş. Öğleden sonra Sarsak hastaneye kaldırılmış.
Cabbareyn hastanede 15 doktorla görüşmüş, doktorlar Sarsak’ın felç ve bilincini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söylemişler.
“O ân Sarsak’ın süt içmesi gerektiğine karar verdim.” diyor avukat.
Ama Sarsak süt içmek istememiş, bunun üzerine avukat Perşembe günkü mahkemeye kadar hayatta kalmasını sağlayacak besinleri alması konusunda onu ikna etmiş.
Sarsak süt içmeye ve sadece avukatın eliyle beslenmeye rıza göstermiş.
Yirmi beş yaşındaki tutsak, Yüksek Mahkeme onu serbest bırakmayı kabul edene kadar her türlü takviyeyi reddedeceğini söylüyor.
Perşembe günkü mahkeme avukata göre, Sarsak’ın hayatının kurtulması için “son şans”.
İsrail Hapishane Hizmetleri sözcüsü Sivan Weizman’a göre, Sarsak Pazartesi yemek yemeğe başlamış ve Weizman onun bunu neden yaptığını bilmiyormuş.
Ama avukatı ve Filistinli Tutsaklar Derneği Sarsak’ın sadece süt içtiğini söylüyor. Tutsak hakları grubu “Addameer”’in tespitiyle üstelik süt içmek açlık grevine mani değil.
İsrail İnsan Hakları için Doktorlar grubunun bir temsilcisinin tespitiyle süt açlık grevi esnasında alınan ve vitamin, mineral, tuz ve glikoz ihtiva eden diğer takviyelere kıyasla daha düşük besin değerlerine sahip.
Bu gruba göre, süt içmek Sarsak’ın hayatî tehlikesini azaltmıyor.
Doktorlar grubu, Pazartesi günü Sarsak’ın sivil bir hastaneye nakledilmesi ricası ile Petah Tikva yerel mahkemesine bir başvuruda bulundu. Sarsak, uzun soluklu açlık grevine yatan tutsakların tedavisi için yeterli imkânlara sahip olmayan Ramle hapishanesinin kliniğinde yatıyor.
Sarsak greve son verse bile hastanede kalması ve ek bir tıbbî çalışmaya muhtaç.
Mahmud Sarsak, Filistin millî futbol takımının profesyonel bir oyuncusu ve Temmuz 2009’dan beri herhangi bir suçlama ya da yargılamaya maruz kalmaksızın hapiste tutuluyor.
Ma’an

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>