İstanbul Barosu Başkanlığı’na Açık Mektup

16 Ekim 2014 admin
14.10.2014 tarihli “Açılım Masalının Sonu: Her Yer Ayaklanma, Her Yer Kaos!” başlıklı faşizan ve ırkçı açıklamanızdan duyduğum rahatsızlığı ve mümkün olsa, İstanbul Barosu ile aidiyetimi noktalamak istediğimi bilmenizi isterim.
Açıklamada ilk dikkat çeken husus, bütün Dünya’nın “Kobanê” dediği bir kantona “Ayn El Arap” diye hitap etmeniz ve bunu bilinçli yapmanızdır: “Suriye topraklarında bulunan Ayn El Arap’ta süren çatışmalar bahane edilerek…”
Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın Facebook sayfasında yapılan paylaşımla tesadüf olmayan bu ifade tarzınız kafatasçı bakış açınızın itirafı niteliğindedir.
“Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunundaki sınırlar çerçevesinde hareket etmesi gereken bir siyasi partinin terör örgütü paralelinde yaptığı çağrı ile ülke adeta savaş alanına çevrilmiştir.” şeklinde açık hedef haline getirdiğiniz ve düşmanca dil kullandığınız Halkların Demokratik Partisi’dir. AKP’nin ve başta Hizbul Kontra olmak üzere paramiliter güçlerin yaptıklarını hiçe sayan ve bilinçaltındaki Kürt düşmanlığının dile yansıdığı bu yaklaşım kabul edilemez! Aynı kin ile şöyle devam ediyorsunuz, HDP’nin adını tiksinerek, ağzınıza almaktan imtina ederek: “Yine bu yaşananlardan TBMM’de yer alan ve böylesine gergin bir ortamda sorumsuzca sokak çağrısı yapan siyasi partinin de sorumluluğu vardır. Polis ve jandarmaya taş ve tokat atan milletvekillerinin bulunduğu bir yerde yaşanabilecekleri kestirememek mümkün değildir.”
Kobanê’nin adını anmadan devam ettiğiniz ve AKP ile aynı zemine düştüğünüz, “Bu arada bugün Ayn El Arap’ta yaşananları bahane ederek sokak çağrısı yapanların, geçmişte Hocalı’da Azerbaycan Türklerine, daha yakın zamanda ise Türkmenlere yönelik saldırı, katliam ve etnik temizliğe hiçbir tepki göstermemelerinin, ses çıkarmamalarının değerlendirmesini milletimize ve tarihe bırakmaktayız.” paragrafı ise çağrı niteliğindedir, kabul edilemez!
Kürt Özgürlük Hareketi’ne her fırsatta “terörist” yaftası yapıştıran sizler, bir zahmet edip IŞİD adı verilen tecavüzcü çeteye “Bu dönemde de Ortadoğu’nun anahtarı, tıpkı Afganistan’da El Kaide’nin olduğu gibi İŞİD adı verilen kurgusal yapıdır.” diyerek ustaca manevra yapmışsınız, tebrikler!
Açıklamanız ve yaklaşımınız üzerine yazılacak çok şey var ancak şimdilik öznel bir durum ile mektubumuzu bitirelim:
07.10.2014 tarihinde Baro’nuzun bir üyesi ve bir meslektaşınız olarak, Kadıköy’de Kobanê’ye destek eyleminde başımdan yaralandım ve bunu duymama olasılığınız bulunmamaktadır. Neden zahmet edip aramadınız veyahut bir açıklama yayınlamadınız? Ziyarete gelmemeniz şaşırtmadı, beklemiyordum da! Sonuçta “Ayn El Arap” girmişti işin içine. Bilginiz olsun diye söylüyorum; Kobanê düşmedi, düşmeyecek!
Av. Tamer Doğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>