İsrail Terörist Bir Devlettir

1 Ağustos 2014 admin
Bolivya, Çarşamba günü, İsrail ile 1972’de yapılmış vize muafiyeti anlaşmasını Gazze’ye yönelik saldırılardan ötürü iptal etti ve İsrail’in terörist devlet olduğunu söyledi.
Başkan Evo Morales, söz konusu hamleyi, And Dağları üzerinde kurulu Cochabamba şehrinde bir grup eğitmene hitap ederken ilân etti.
Morales, “anlaşmanın iptal edilmesi, bizim İsrail’i terörist devlet ilân ettiğimiz anlamına gelmektedir.” dedi.
Anlaşma, 1972’de beri İsraillilerin Bolivya’ya vizesiz seyahat yapmalarına imkân tanıyordu.
Morales’in ifadesiyle, İsrail’in saldırısı, “bu ülkenin hayata saygı duymaya dair ilkelerin ve uluslararası toplumumuzun barış ve uyum içinde birlikte yaşamasında yürürlükte olması gereken temel hakların teminatçısı olmadığını göstermiştir.”
Üç haftadan fazla bir süredir İsrail Gazze’ye havadan, karadan ve denizden saldırıyor. Saldırıların sonucunda 1.300’ten fazla Filistinli öldü, 7.000 kişi yaralandı.
En son katliamda sığınmacıların uyuduğu bir sırada Birleşmiş Milletler okuluna iki top mermisi isabet etti ve en az 16 kişi katledildi.
Bolivya, Gazze’ye yönelik 2009’da yapılan saldırıların ardından, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.
Temmuz ayının ortasında Morales, İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlardan ötürü BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nde yargılanmasını talep etti.
AFP

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>