Halep Orada, Arşın Burada

1 Ağustos 2012 admin
İsyancılarla hükümet güçleri arasında, Suriye’nin ikinci büyük şehri Halep’te Salı gününden beri süren çatışmaları Şam’daki bir güvenlik kaynağı “nihai” savaş olarak nitelendiriyor.
Kimliğinin açıklanmaması şartıyla açıklamalarda bulunan bu kaynak, her iki tarafın Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a karşı on altı aydır süren ayaklanma süresince pek bir sesin duyulmadığı şehre giderek daha fazla sayıda birlik sevk ettiğini söylüyor.
AFP’ye konuşan kaynağa göre, “Ordu ve terörist gruplar haftalarca sürecek nihai bir savaş için takviye güçler gönderdi.”
Komşu Türkiye’den destek alan asiler, Halep’in beş kilometre kuzeybatısındaki Anadan’da bulunan stratejik bir kontrol noktasını ele geçirdiler.
“Suriye ordusu, asilerin ellerinde bulunan bölgeleri kuşatıyor ve buraları bombalıyor ancak asi Hür Suriye Ordusu’nun elinde bulunan mahallelere yönelik saldırıların gerçekleştirilmesi belli bir zaman alacaktır.”
Bir Reuters muhabiri, ilk kez Salı günü şehrin doğu kısmında ağır makineli silâhlarla ateş açan helikopterlere tanık olduğunu söylüyor.
Öncesinde muhalefet yanlısı Suriye İnsan Hakları Gözlem Birliği’nin tespitine göre, asiler kilit askerî noktalara saldırdı ve 40 askeri öldürerek Halep’teki iki karakolu ele geçirdi.
Gözlem Birliği’nin üyesi Rami Abdulrahman’a göre, asiler şehirde Baas Partisi’nin bürosuna, hava kuvvetleri istihbarat karargâhına ve askerî mahkemeye yönelik gece yaptıkları saldırılarda roket güdümlü el bombaları kullanıyorlar.
Abdulrahman’ın AFP’ye aktardığına göre, “yüzlerce asi Salhin ve Bab-ül Nayrab’daki karakollara saldırdı ve saatlerce süren bu çatışmalarda en az 40 polis öldürüldü.”
Asilerin elinde bulundurduğu doğu mahallelerindeki hastaneler ve geçici klinikler şehirde bir haftadır süren çatışmalarda yaralanan yaralı insanlarla dolu.
Klinikteki genç bir doktorun ifadesi şöyle: “bazı günler 30-40 civarında insan geliyor.”
“Birkaç gün önce 30 yaralı ve yaklaşık 20 ceset geldi. Cesetlerin yarısı parçalanmış, bu yüzden kimliklerini teşhis edemiyoruz.”
Geçen hafta asi gruplar ve İslamcı militanlar Halep’e büyük bir saldırı gerçekleştirdiler. Daha önce Şam’a yönelik gerçekleştirilen benzer bir saldırı Suriye Ordusu tarafından püskürtüldü.
Asiler ağırlıklı olarak ülkenin kenar bölgelerinde yoğunlaşan ayaklanmaları dâhilinde, mücadelelerini Suriye’nin iki büyük şehrine taşımak için büyük bir mücadele verdiler.
Şam ve Halep hükümetin önemli bir destek bulduğu, rejimin iki büyük kalesi niteliğinde.
Yeşil, beyaz ve siyah renkli “bağımsızlık” bayrakları ile kamyonlar üzerinde devriye atan silâhlı asi güçler, ordunun ağır silâhlar ve savaş helikopterleri ile gerçekleştirdiği saldırılara karşın Selahaddin’i ellerinde tuttuklarını söylüyorlar.
Suriye hükümeti ise Selahaddin’i geri aldıklarını ifade ediyor. Halep’teki Reuters muhabirleri, bölgenin kimin elinde olduğunu teyit etmek amacıyla ortaya koydukları gayretlere rağmen bölgeye ulaşabilmiş değiller.
Esad güçleri, Halep’in kaybedilmemesi noktasında kararlı, zira kendileri için buradaki bir yenilgi ciddi bir stratejik ve psikolojik felâket olacak.
Şehir sakinleri ikiye bölünmüş durumda, bazıları Esad yanlısı ancak öte yandan önemli bir bölümü civar bölgelerden gelen savaşçıların varlığından da söz ediliyor.
Bir karakolda bekleyen ve top ateşi sonucu kötü yaralanmış olan bir kişiye neye bağlı olduğu soruluyor: “Biz kimseyle birlikte değiliz. Sadece hakikatin safındayız.”
Kimin safında olduğu sorulduğunda ise “sadece Allah’ın” diye cevap veriyor.
ABD, Türkiye Krizi Tartışıyor
Salı günü Tayyip Erdoğan Barack Obama ile Suriye’deki politik geçiş sürecinin hızlandırılması noktasında birlikte neler yapılabileceğini tartıştılar.
Bir zamanlar Esad ile sıkı bir ilişki içinde olan Erdoğan şimdilerde onu şiddetle eleştiriyor ve ondan binlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan on altı aylık ayaklanma karşısında geri adım atmasını talep ediyor.
Erdoğan adına hükümet şu tespiti yapıyor: “Yapılan konuşmalarda Obama ve başbakan, Esad’ın yönetimi bırakıp Suriye halkının meşru taleplerini karşılamasını içeren, ülkedeki politik geçiş sürecini hızlandırmaya dönük gayretlerin koordinasyonunu üstlendiler.”
Türkiye, Müslüman Kardeşler’i de içeren Suriye’deki silâhlı asi grupları barındırmak ve desteklemek suretiyle, krizde başat bir aktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin İslamcıların Suriye’ye sızmalarında da katkı sunduğu iddia ediliyor.
Obama ile Erdoğan arasında yapılan telefon görüşmesinin 36 dakika sürdüğü söyleniyor.
“İki lider Halep’te son günlerde Suriye rejiminin kendi halkına yönelik saldırıları ve rejimin vahşetine bağlı olarak ülkedeki insanî koşulların kötüleşmesine dönük artan endişelerini ifade ettiler.” deniliyor.
Obama ve Erdoğan, ayrıca Suriye’de yaşanan şiddet ortamından kaçmaya çalışan sivillere birlikte yardım edilmesi gerektiği üzerinde duruyor.
Türkiye’de 44.000 Suriyeli mülteci mevcut, Halep’teki çatışmanın bu sayıyı artırmasından endişe ediliyor.
Hükümetin yaptığı açıklamaya göre, “Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama Türkiye ile komşu ülkelere kaçan Suriyelilere yardım edilmesine dönük gayretlerin koordine edilmesi gerektiği konusunda uzlaştılar.”
Reuters

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>